• INSTYTUT
  • AKTUALNOŚCI

Drodzy Państwo!

Z wielką radością i nieskrywaną dumą informujemy, że w dniu 15.12.2023 o godz. 17.00 na platformie Teams z wielkim sukcesem odbyło się piąte Międzynarodowe cykliczne spotkanie Studentów Rusycystów Pięciu Uniwersytetów pod nazwą „Obrady Okrągłego Stołu”, w którym wzięli udział studenci Uniwersytetu Łódzkiego, zrzeszeni w Kulturologicznym oraz Językoznawczym Kole Naukowym Młodych Rusycystów. Aktywny udział w Obradach wzięli także studenci Uniwersytetu w Regensburgu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przewodni temat Obrad brzmiał „Tradycje świąteczne (obrzędowość) w języku i kulturze Słowian”.

Podczas Obrad studenci zaprezentowali bardzo ciekawe tematy, ważne z punktu widzenia aktualnych badań.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego wystąpili z projektem-prezentacją na temat: „Dziady jako święto słowiańskie w ujęciu interdyscyplinarnymktórą referowali: Julia Tomczak, Kacper Chałagus, Michał Wiktorowicz, Ilona Kamińska.

Obrady Okrągłego Stołu stanowiły okazję do poznania się z rówieśnikami z innych uczelni, życzliwej wymiany myśli, ożywionej dyskusji.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe przygotowanie, zaangażowanie oraz aktywny udział!

Międzynarodowe Obrady Okrągłego Stołu Studentów Rusycystów są rozszerzeniem projektu Obrady Okrągłego Stołu Dydaktyków Rusycystów oraz Obrady Okrągłego Stołu Nauczycieli Rusycystów.

Organizatorzy projektu:

dr Z. Kuca, zoja.kuca@uni.lodz.pl (Uniwersytet Łódzki|)

dr K. Martyniuk, katarzyna.martyniuk@uwr.edu.pl

dr K. Kordas-Shaginyan, katarzyna.kordas@uwr.edu.pl (Uniwersytet Wrocławski)

dr M. Wideł-Ignaszczak, malgorzata.widel-ignaszczak@kul.pl (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła)

dr J. Deczewska, justynadeczewska@uw.edu.pl (Uniwersytet Warszawski)